W toku całego życia jesteśmy wystawieni na niebezpieczeństwo zapadnięcia na choroby różnego rodzaju. Schorzenia kości również nie są osobliwością. Szkielet to nie tylko swoiste rusztowanie ciała człowieka.
Tworzące go kości zawierają składniki mineralne, i pomimo, że stopniowo odnawiają się to bywają narażone na atak przez chorobę. A ta może mieć pochodzenie różnego rodzaju. Do najczęściej występujących należą przyczyny: dziedziczne, związane z niedoborami witamin i minerałów, powodowane zmianami w układzie hormonalnym oraz związane z zaburzeniami metabolizmu, a także nowotworowe. Z wiekiem wzrasta prócz tego ryzyko rozwojem zrzeszotnienia kości.
zadbany układ kostny
Stan ten może wywoływać zwiększoną podatność na złamania kości. Początkowe fazy rozwoju schorzenia często są ignorowane, a odczuwany charakterystyczny dla osteoporozy ból – niedoceniony. Niestety, bo najbardziej satysfakcjonujące efekty pozwala uzyskać szybko rozpoczęte leczenie. Bardzo istotne jest jednak głównie stosowanie działań zapobiegawczych. Wtedy nawet w jesieni życia będziemy mieli możliwość zachować sprawność fizyczną. Do konkretnych elementów procedury zapobiegawczej można zaliczyć: systematycznie podejmowane aktywności ruchowe oraz odpowiednią, bogatą w mikroelementy oraz witaminy dietę. Dobrym posunięciem będzie też kontrola wagi, jako że nadmiar kilogramów ma zły wpływ na kościec.


Dodaj komentarz